Pages

Tuesday, March 12, 2013

::Rancangan Mengajar Harian ICT - Papan Induk::

#dalam proses penambahbaikan..hoho

Rancangan Mengajar Harian

Mata Pelajaran:_____________________   Tarikh:________________
Kelas: <kelas yang diajar>             Bil. Pelajar:___________
Tempat:<lokasi>                          Masa:  <masa><70 minit>

Tajuk: Komponen Papan Induk Komputer

Objektif:


1 Melabel 6 kedudukan komponen- komponen pada papan induk dengan tepat.

2 Menyenaraikan 6 fungsi komponen-komponen pada papan induk dengan
betul.


Identify the location of the central processing unit (CPU), expansion slots,expansion cards, RAM slots, ports and connectors on the motherboard

State the functions of CPU, RAM, ROM   and expansion slots found on the  motherboard.


Pengetahuan Sedia ada:

Pelajar sudah melihat bentuk komputer yang terdapat di rumah mereka atau di dalam bilik komputer sekolah.
Pelajar sudah mempelajari maksud Sistem Komputer dan Kitaran Pemporsesan Maklumat



ABBM:



1. Carta alat-alat teknologi maklumat. 
2. Set komputer.
3.Kad imbas "Komponen Papan Induk"
4.Latihan interaktif->fungsi,label,lakar
5.Modul Komponen Papan Induk 
6.Lembaran kerja
7.slide ppt  "Motherboard‟
  Pengurusan kelas:


Nilai:
bekerjasama,berdikari

Aktiviti:

Set Induksi

  1. Guru keluarkan komponen komputer untuk menarik perhatian pelajar. Guru menceritakan tentang alat-alat teknologi yang canggih.
  2. Pelajar diminta supaya menyentuh komponen komputer yang berada di hadapan mereka.
  3. Pelajar diminta memberi pendapat.







Pengajaran
  1. Guru menayangkan video pengajaran berkenaan dengan komponen motherboad  kepada murid-murid. 
  2.  Murid menumpukan perhatian terhadap tayangan video pengajaran berkaitan dengan komputer ini
  3. pelajar tulis dalam ruang kosong modul
  4. Guru bersoal jawab dengan murid-murid berkenaan dengan apa yang telah mereka lihat tadi. 
  5. Beri bimbingan kepada murid-murid yang masih gagal dalam mengenal komponen-komponen komputer.



Penutup:
1. Guru menyoal pelajar tentang perkara yang telah mereka pelajari.
2. Pelajar menyatakan pendapat mereka.
3. Guru menyuruh pelajar menggunakan ‘Google Image’ untuk mencari teknologi terbaru dalam CPU(eg cip terbaru)
4. Pelajar menggunakan enjin carian ‘Google’ dan melalui ‘Google Image’ mencari pelbagai komponen yang berkaitan dengan komputer.
5. Pelajar dikehendaki memuat-turun kesemua imej komponen ke satu folder yang terdapat pada skrin komputer masing-masing.

Tugasan:

Pelajar diminta membuat 1 video klip mengenai teknologi CIP terkini

Kertas latihan


Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran dapat dijalankan dengan baik. Pelajar mengambil masa yang agak lama untuk betul-betul mengetahui spesifikasi CPU dan pemasangannya

The objective had been achieved. The students can identify the parts and components of the motherboard after do exercise.


Rujukan Guru:
http://ishakothman.tripod.com/htm

http://cikgumasita.blogspot.com/



No comments:

Post a Comment